Blog

Hogyan válasszunk lámpát kicsi és mini fürdőszobába?

2025.03.04 13:08
 Hogyan válasszunk lámpát kicsi és mini fürdőszobába?

Erről kérdezték Ferenczi Éva lakberendezőt, a LOSZ társelnökét a Garzon Magazin cikkében.

 

A cikk forrása: Garzon Magazin

Hogyan válasszunk lámpát kicsi és mini fürdőszobába?

Tulajdonképpen az elég szubjektív, hogy kinek mekkora és milyen fényre van szüksége. Ráadásul az emberi igények mellett a szobák is eltérő világítást igényelnek.

Éppen ezért foglalkozunk most azzal, hogy válasszunk lámpát kicsi és mini fürdőszobába. Ennek a kérdésnek a megválaszolására segítséget is hívtunk, mert Ferenczi Éva a Studiotrend Interior vezető  tervezője nagy spíler világítás terén. Mind a választásban, mind a fények tervezésében otthon van, igazi LuxNinja, akinek tapasztalataira bátran rábízhatjuk magunkat.

Ha egy igazán kicsi fürdőszoba világítását tervezi valaki, mi a legalapvetőbb dolog, amit először említenél?

Fontosnak tartom kiemelni, hogy a természetes fény nagyon, nagy előny! Az igazán pici fürdőszobák esetében szinte alig van esély erre, de ha van, használjuk ki az adottságot.

Aztán meg csaljunk egy kicsit. Tükörrel optikailag megnagyobbítható a tér és egy méretes tükör még a természetes megvilágítást is megsokszorozhatja.

A modern fényforrások a vásárlótól tájékozottságot várnak el a sikeres választás érdekében. Fontos tisztában lennünk azzal, mit jelent a színhőmérséklet, ami a fény színét jelzi és Kelvinben méri. Az alacsonyabb érték (2700K-3000K) sárgásabb, melegebb fényt ad, ami kellemes, barátságos hangulatot teremt. A magasabb érték (5000K-6500K) hidegebb, kissé kékes fényt ad, ez élesebb megvilágítást nyújt. Az energiahatékonyság napjaink egyik legfontosabb kérdése. A LED izzók sokkal hosszabb élettartammal rendelkeznek, így kevesebb energiát fogyasztanak hosszabb időn keresztül, ami nagyon hatékonnyá teszi őket.

Hány lumenre lesz szükség? Vagyis milyen fényes legyen a választott fényforrás?

Napjainkban általában és legtöbbször már LED-eket használunk a világításhoz. Aki még a watton nevelkedett az a jó, ha tudja, hogy egy hagyományos 100 Wattos izzónak, átszámolva az 1200lm fényáramú fényforrás felel meg. Ha nagyon az alapokkal kezdjük, akkor azt mondhatom, hogy egy 2,7m magas fürdőszoba egy négyzetméterént 300-400 lumen fényáramra van szükség. De ez függ a helyiség méretétől, belmagasságától, a színektől, a felületektől és hogy van-e természetes fény.

Egy fürdőszobában mit jelent az, hogy meleg, semleges vagy  hideg fehér a színhőmérséklet?

Bár e három színhőmérséklet közül általában szubjektív alapon dől el a választás. De az érzés mindig más, amikor megegyező fényerősségű, ám más-más színhőmérsékletű a fényforrásunk és így a lámpánk. A fürdőszobai általános világításhoz, a tükör, a zuhany LED világításhoz 3-4000K-t válasszunk! Ez sminkeléshez vagy borotválkozáshoz is kiváló. A 4000 Kelvin feletti, azaz hidegebb színhőmérsékletű fényforrás használatakor már nem a valós bőrszínt érzékeljük, ez sminkelésnél nem szerencsés, mert hirtelen több szemfesték, rúzs és pirosító pattan fel az arcra. Ugyanez a másik oldalról is igaz. A túlzóan meleg színhőmérséklet (2000-2700 Kelvin között)esetén, a meleg sárgás fény hatására többnek látszik a kevesebb smink is. De, ha nem a sminkre, hanem a reggeli rutinra és egészségünkre koncentrálunk, akkor sem mindegy, hogy a túlzott meleg fény hatására fáradtabbnak vagy májbetegnek látjuk magunkat reggel. Itt is játszik a másik oldal, hiszen a túlzottan hideg fények vérszegénységet, kimerültséget vetítenek a bőrre és az oxigénhiány érzetét keltik. Tulajdonképpen a hideg fehér fény akkor előnyös, ha minél tisztább hatást akarunk elérni a fürdőszobában.

Kell-e figyelni a színvisszaadási indexre (CRI)?

Nem árt, ha tisztában vagyunk vele. Ezi ugyanis azt mutatja meg, hogy a fényforrás mennyire képes a tárgyak színeit természetes módon visszaadni. A magasabb CRI értékű fényforrások jobban megközelítik a napfény minőségét, ami a legjobb színvisszaadást biztosítja. A modern LED izzók többsége 80-90 CRI között van. a 90+CRI jelenti a kiváló színvisszaadást, amely különösen fontos olyan helyiségekben, ahol a természetes színek megjelenítése kritikus, például fürdőszobákban vagy sminktükör mellett.

Mi a helyzet a biztonsággal?

Biztonság egyenlő IP (International Protection) védett lámpatestek. A hogyan válasszunk lámpát kicsi és mini fürdőszobába kérdés a legfontosabb szempontja. Lehet, hogy találunk egy csodás lámpát, ami pont a mi fürdőszobánkba illene, de figyelni kell arra, hogy az általános lámpák nincsenek kellően szigetelve. Ezért a pára és a por könnyen bejuthat a lámpába, tönkretéve ezzel a lámpát. (Ilyen esetben egyedileg a lámpatest gyártójával lehet átszereltetni a változatokat. Mi ilyet a legutóbbi projektünkhöz egy francia gyártótól kértünk.

A magas páratartalom miatt fontos, hogy a választott lámpatestek megfelelő védelemmel legyenek ellátva. Az IP számokban van megadva , ahol az első szám a szilárd részecskék elleni védelmet a második szám a víz elleni védelmet jelzi. Egy IP 44-es lámpa az 1mm-nél nagyobb szilárd tárgyak és a fröccsenő víz ellen védett, tehát ez az ideális fürdőszobai használatra. A zuhanyzóban, vagy ahol a közvetlen vízsugár éri a lámpát, IP65-ös védettség szükséges.

A magas páratartalom miatt a korrzióállóság érdeklében a lámpatest anyagára is figyelmet fordíthatunk. Evidens, hogy mellőzzük a szövetes, nádas, szalmás részletűeket, mert sokkal előnyösebb a rozsdamentes acél, a króm, az alumínium, a műanyag vagy a festett lakkozott felületek.

Kell-e nekünk okos fényforrás?

Ha van elég nagy a fürdőszoba ahhoz, hogy kád legyen benne vagy spéci zuhanykabint tervezünk, akkor a pihenés, relaxálás a kádban, masszírozás a zuhanykabinban kiegészülhet fényterápiával. Ez az RGB-színes LED fényforrásokkal megvalósítható. Távirányítóval, mobillal igény szerint kiválaszthatóak a színek, szabályozható a fényerősség (dimmelhetőség) és a színhőmérséklet is beállítható. Az okos otthon rendszerek programozhatók, így létrehozhatunk világítás jeleneteket. Ezeket gombnyomásra aktíválhatunk, inaktíválhatunk, a lámpák csoportját pedig egyszerre szabályozhatjuk, beidőzíthetjük. Okos készülékeink segítségével az interneten keresztül távolról felügyelhetjük otthonunk világítását. Tehát no para, ha égve maradt a villany, mert rohantunk a munkába!

Az okosság témakör lezárásaként kiemelném, hogy vannak apróságok, amikre nagyon oda kell figyelni! Fontos megnézni, hogy tartozék-e a lámpához a távirányító. Vagy, hogy egy régebbi csere esetén a  meglévő távirányító kompatibilis-e az újonnan vásárolt lámpával. Győződjünk meg arról is, hogy a választott fényforrás kompatibilis-e a dimmer kapcsolóval (ráadásul nem minden LED izzó dimmelhető)

Cserélhető fényforrás legyen a lámpában vagy beépített LED modul?

A LED fényforrások hosszú élettartama ellenére is sokan ódzkodnak az integrált megoldástól. Való igaz, hogy az égők általában olcsóbbak, mint cserélni egy teljes lámpatestet és a karbantartásuk is könnyebb. Viszont a cserélhető fényforrások miatt a lámpatestek tervezése korlátozottabb lehet, mivel helyet kell biztosítani az izzónak és a foglalatnak. Érdemes lehet megtudni, megnézni, lehet-e könnyen cserélhető verziót kapni. Bár a modern LED izzók energiatakarékosak, a beépített LED modulok általában még jobb hatékonyságot érhetnek el. Például 25-50000 órás élettartammal rendelkezhetnek.

Az élettartam ezért is fontos tényező, mert a fürdőszoba gyakori használatban van és ideális esetben a fényforrást hosszú időn keresztül, karbantartás nélkül szeretnénk használni. Az élettartam végére a fényforrás általában csak a névleges fényteljesítmény 70%-át adja le. De azt is fontosnak tartom elmondani, hogy amikor a fürdőszobai lámpák nehezebben hozzáférhetők, különösen mennyezeti vagy tükör feletti lámpák esetében, akkor érdemes hosszú élettartamú fényforrást választani, hogy minimalizáljuk a karbantartást és a cseréket.

Mi a helyezt a lámpa helyével, elhelyezésével?

Kis vagy mini fürdőszoba esetében vigyázni kell arra, hogy ne legyen túl világítva a kis fürdőszoba, inkább biztosítsuk a választás lehetőségét. Azaz, külön-külön lehessen választani, éppen melyik fényforrást kapcsoljuk fel: mennyezeti lámpa, zuhany fölötti, tükör melletti megvilágítás, kád lábazatnál rejtett világítás, hidromasszázs kád világítás, szekrény alján elhelyezett, akár mozgásérzékelős LED fény, egyéb hangulat fény. A LED-es világító tükörben kialakított fényforrást kiegészítheti a beépített sminktükör, így az extra kis helyen is elfér. De egy kicsi, mini fürdőszobában elég lehet csak a tükörvilágítás is, itt még a mennyezeti lámpa sem feltétlenül hiányzik. Jól funkcionáló világítás a fürdőszoba felső szekrénybe beépített , vagy  a tükör körüli fény. A tükör két oldalán szemmagasságban elhelyezett lámpák világítják meg a legtökéletesebben az arcunkat. (A tükör fölé helyezett lámpa leginkább a fejünk tetejét világítja meg.

Van-e jelentősége annak, hogy figyeljünk az alakra, a formára a méret mellett?

A lámpa simulhat a mennyezetre vagy álmennyezetbe süllyeszthető. A mennyezetről belógatott függőlámpa (egyes függeszték vagy akár csoportos is) optikailag emeli a tekintetet, tehát alacsony belmagasságnál magasabbnak tűnik a tér, de egy pici fürdőszobában nem előnyös. Fontos, hogy a megvilágítás legyen homogén: egy tejüveg hatás kissé átlátszó lámpabúra egyenletesen szórja a fényt, nem hagy túlzó árnyékot, míg az irányított fény nem a teljes teret világítja meg, így az sötét marad és a tér nyomasztó lehet. A merész formák, a különleges, szemet vonzó amorf alakzatú lámpatestek a design testet öltött formái, egyéniségünk kivetülései. Számtalan lehetőség van a piacon. Virág forma, áttört felületek, csillagos égbolt a kád fölött.

Kis térben szerintem az elegáns választás működik a legjobban. A visszafogott színek és  formák használata mindig nyerő. De trendik és bevállalósok is lehetünk az ütős, merész megoldásokkal, az extra, élénk színű lámpatestekkel, a nagyobb méretekkel (hosszú, vékony falikar, szinte a padlótól a mennyezetig érő légies falba süllyesztett LED profil).Ez mind attól függ, milyen a fürdőszoba kialakítása és bútorzata. A zuhanykabinok nem sok lehetőséget adnak. De a LED szalagok a mosdókagyló alatt modern hangulatot teremthetnek.

Most már talán mindent számba vettünk. Maradt még valami?

Persze. Ott van a garancia kérdése, amire mindenképpen figyelni kell. De beszélhetnénk olyan napjainkban igen fontos fogalmakról, mint fenntarthatóság, környezetbarát anyagok vagy a környezettudatos gyártás. De ez már csak a valóban tudatos vásárlók preferenciája.

A cikk forrása: Garzon magazin