Sok időt töltünk a konyhában, ezért megfelelő világítással alkalmassá kell tenni a különféle feladatok elvégzésére.
Nem szabad alábecsülni a konyha fontosságát. Ez a több funkciós, állandó használatban lévő tér – a főzés, az étkezés, az étkezés után takarítás helyszíne.
Tippek a konyhai világítás tervezéséhez:
- Vegye figyelembe a konyhája méretét.
Egy kisebb konyhába válasszon süllyesztett lámpákat vagy moduláris világítási rendszer elemeket, amelyek elegendő fényt és általános világítást biztosítanak anélkül, hogy túl sok helyet vennének ki a térből. Egy nagyobb konyhában kombinálhatja a különböző lámpatesteket. Például használjon függőlámpát, ami design elemként is funkcionál. Tervezzen Fissure rendszert, mely a konyha minden szegletébe elér.
- Mérje meg a belmagasságot!
A belmagasság segít szűkíteni a lámpatestek lehetőségeit. A süllyesztett lámpák az alacsonyabb terekhez, míg a nagyobb belmagasságot teret hagynak csillároknak, függesztékeknek.
- A világítás igazodjon a konyha berendezéseihez
A bútorok, a háztartási készülékek, ablakok, pult és étkező asztal elrendezése alapján jelölje ki a mennyezeti lámpák helyét úgy, hogy minimalizálja az árnyékokat és a feladatvilágítás kiszolgálja az igényeit. Optimalizálja a tér fényeit az alárendelt funkciókhoz.
- Funkcionalitás
Fókuszált világítás a főzési- és étel előkészítési területeken, illetve általános, központi világítás kialakítása a helyiségben
- Esztétika - Igazítsa a designhoz a lámpatestek stílusát
Legyen modern minimál vagy organikus vagy biofil, elegáns vagy maszkulin – a lényeg, hogy működjön az otthonunk egyedi enteriőrjével. Egy csillár vagy egy függőlámpa fókuszpontot adhat és esztétikus megjelenést biztosít, míg a moduláris Fissure világítási rendszerek nem dominálnak látványosan.
- Alakítson ki világítási rétegeket – igazodva a tér sokoldalúságához
A konyha egy produktív munkaterület – számos feladat elvégzésére szolgál. Reggeli ébredezés, étkezés, gyors főzés vagy a nap végén kikapcsolódásként esti levezetés - egy közösségi tér is egyben.
A világításnak három alap rétege van: környezetvilágítás, feladat világítás és hangulat világítás. A környezet világítás az általános világítást biztosítja, hogy a teljes tér világos és átlátható. A feladatvilágítás megvilágítja azokat a területeket, ahol a munkavégzés történik. A konyhában ez magában foglalja a tűzhelyet, a főzőlapokat, a munkalapokat, konyhai szigeteket, mosogatót. A kiemelő világítás dekoratív, játékosságot ad a térnek, kiegészíti a többi réteget. Képes ráirányítani a figyelmet az enteriőr kiemelendő részleteire, dekorációra, műalkotásokra.
Különböző fényforrások és világítási eszközök kombinálásával izgalmas miliőt teremthet. Tervezzen mennyezeti lámpákat, szekrény alatti világítást, fali lámpákat és függesztett lámpákat.
- Okos világítás a konyhában
Fényerő szabályozó kapcsolókkal és a világítás rétegezésével a konyháját különféle hangulatokhoz és feladatokhoz igazíthatja.
- Energiahatékonyság és fenntarthatóság
Kis fogyasztású ledes fényforrásokat használjon. A világítás rétegezése és a fényerő szabályozó kapcsolók használata lehetővé teszi, hogy csak a szükséges fényt használja, csökkentve ezzel az energiaköltségeket
- Értéknövelés, befektetés
Egy gyönyörűen megvilágított konyha növeli az otthona értékét.
- Fényerő és színhőmérséklet
Nem minden fény egyforma. A világítás intenzitása és hőmérséklete hatással van a helyiség funkcionalitására és az ember hangulatára is. A lágy, melegebb, sárgásabb színű fény nyugodtabb és meghittebb hangulatot teremthet, sőt az ételeket is étvágygerjesztőbbé varázsolja. Feladatvilágításhoz viszont a hidegebb, élesebb, fehér vagy kékes, erős fény több energiát ad a munkavégzéshez. A fényerőszabályzással, okos világítással könnyedén beállíthatja ezt az egyensúlyt.
- Adjon teret a természetes fénynek
A napfény tágasabbá teszi a teret, ezért úgy rendezze a berendezési tárgyait, hogy a természetes fény átjárhassa a konyhát.