Blog

A fény rétegezése - VILÁGÍTÁSI ÚTMUTATÓ 4

2024.12.09 09:17
A fény rétegezése - VILÁGÍTÁSI ÚTMUTATÓ 4
Ha már kialakultak a funkciókhoz tartozó világítási igények, a következő lépés a rétegezés. Keverjük tudatosan világítótesteket!

A világítás design elem lehet - ugyanúgy törekedjünk harmóniára, ahogyan a színeket, textileket, felületeket, mintákat, anyagokat párosítjuk egymás mellé a lakberendezés során. Így a végeredmény látványos és praktikus lesz.

Keverjük tudatosan világítótesteket!

A rétegek a következők lehetnek:

→  környezeti világítás - általános világítás - a fejünk feletti, felső világítás 
→  feladat világítás - erős, közvetlen, munkához rendelt fény, irányított megvilágítás funkciókhoz, pl. főzéshez, otthoni munkavégzéshez
 → kiemelő vagy fókusz világítás -háttér világításként szolgál - megmutatja az enteriőr részleteit vagy pl. egy művészi alkotást, főként esztétikai szereppel bír
→  dekorációs lámpatestek - az enteriőr design elemei - ezek akár felkapcsolt állapot nélkül is dominánsak a térben, de lehetnek hangulatvilágításra szolgáló elemek is

A fényrétegezés nem feltétlenül csak arról szól, hogy különböző lámpákat halmozunk a helyiségbe, hanem hogy játszunk a fényerősséggel. A fali-, asztali- és álló lámpák gyengébbek lehetnek, a mennyezeti lámpatestek erősebbek. 

Tipp: Ne hagyatkozz egyetlen mennyezeti fényforrásra, használj több fényforrást, több réteggel!

Helyiségenként változhat a rétegek kialakítási módja, az ott töltött tevékenységünktől függően. Például a nappaliban sok időt töltünk, sokféle tevékenységet is végzünk, ezért többféle lámpára van szükségünk. Legyen egy központi fény, több kísérő fénnyel. Álló lámpák, asztali lámpák. Figyeljük a lámpák egymáshoz viszonyított távolságát, helyzetét, a fényerősségét és a fény irányát.

Használj fényerő szabályzó kapcsolót, variáld a világítási fokozatokat és máris megváltozik a szoba hangulata. 

A rétegezés a különböző fényforrások stratégiai kombinációját jelenti. Több különböző szintű és intenzitású világítási elem beépítése bármely helyiség funkcionalitását és esztétikai vonzerejét fokozhatja.

A hatékony rétegezés érdekében először vedd figyelembe a szoba természetes fény adottságait. A tervezést a mennyezeti lámpatestekkel kezdd, hogy biztosítsák a helyiség megfelelő általános megvilágítását a mindennapi tevékenységekhez.

Következő lépésként az oldalfali világítást tervezd, például falikarokat, hogy lágy és szórt fényt hozz létre, amely mélységet és melegséget teremt. Irányítsd a figyelmet az érdekes pontokra, kiemelendő részletekre.

A világítótestek ne versengjenek egymással, hanem harmonikusan működjenek együtt, hogy elérjék a kívánt hangulatot az adott helyiségben. Kombinálhatod a felfelé világítást az alsó világítással. Kiegyensúlyozhatod a a feladatvilágítást bizonyos területeken, míg máshol tompíthatod a fényeket, lágyíthatod a színhőmérsékletet.